היקב

ברוכים הבאים ליקב אסף. יקב משפחתי המייצר כ-60,000 בקבוקים בשנה והוא ליבו של "קדם כפר היין"- פרוייקט משפחתי לתיירות חקלאית. יינות אסף מתחילים בכרמי משפחת קדם, הגדלים ברמת הגולן ונבצרים בידי המשפחה וחברים בבציר ידני מוקפד בכל שנה. 
הקרבה הפיזית בין יינן לכרמיו, אדמת הגולן הייחודית באופיה, האקלים, הקרקע הבזלתית, המים, החי והצומח בגולן מיחדים כולם את יקב אסף ביצירת יינות בעלי ריחות וטעמים שונים ומופלאים, הנעשים ביצירה משפחתית אוהבת כבר שנים רבות. 

בחדר החביות של היקב מתיישנים היינות בחביות עץ אלון צרפתי ואמריקאי בין 6 ל-24 חודשים וממשיכים לביקבוק ויישון ראשוני בחדרי היישון של היקב. יינות אסף מיוצרים בתהליך ידני מרגע הבציר ועד אריזתם, הם מוקפדים ומבוקרים בכל רגע בתהליך - מהגפן ועד מזיגתם לכוס.

מרכז המבקרים של היקב הוקם במבנה בזלת היסטורי שהורחב ושופץ בידי המשפחה ובתוכו חדר טעימות אינטימי וכן חדר פרטי לקבוצה. טעימת היינות נעשית בהדרכת אחד מבני המשפחה וצוות היקב ונטעמים בה יינות אסף לצד הסברים מקצועיים, סיפור המשפחה והקמת הכפר. חצר היקב רחבת ידיים ומזמינה לשבת עם כוס יין, תחת האקליפטוסים אל מול הנוף הפתוח, המרחבים האין סופיים והשלווה הייחודית לרמת הגולן.

לפרטים נוספים על טעימות  היין 

 

על כביש 91 הפותח שער לרמת הגולן, הקימה משפחת קדם פרויקט תיירות חקלאית (agriturismo) ״קדם כפר היין״ ובליבו יקב אסף.

אסף, אב המשפחה, מייצר יינות איכות משנת 1998 ומגדל כרמים משנת 1990.
הדסה, אסף וארבע ילדיהם - עדי, אורן, שחר ותומר התיישבו בשנת 1990 במושבה החקלאית קדמת צבי שבמרכז רמת הגולן. 


בשטחי החקלאות של משפחת קדם גדלים אגסים ותפוחים וכן כרמי ענבים ליין. בשנת 1998 החל אסף להפיק יין מכרמי המשפחה, תחילה הקים את יקב בזלת הגולן ואחר כך את היקב המשפחתי. בשנת 2012 החלו אסף ובני המשפחה בהקמת כפר היין, חוות בודדים משפחתית הסמוכה ל"נערן", כפר צ'רקסי עתיק במרכז הגולן.

בכפר היין המשפחתי הוקם היקב, חדר מיכלים וחביות, מרכז מבקרים, חדר טעימות, בקתות אירוח ייחודיות וכן AdiKa בית אוכל המעשיר את היין בחוויה קולינרית מוקפדת של עדי האחות הבכורה.

 

בני המשפחה כולם לוקחים חלק פעיל בכפר על ענפיו השונים, מיומו הראשון, וממשיכים לפתח ולבנות את המקום גם היום. אסף ואורן, ייננים וכורמים המשלבים יחד איכויות עשיה ישנות וחדשות בעולם היין, הדסה אם המשפחה מנהלת את קשרי לקוחות היקב וכן ביקורי קבוצות לטעימות יין וארוחות. עדי שפית היקב, מלווה את יינות אסף במטבח מקורי טרי וייחודי. קארן, מנהלת את בקתות האירוח ומרכז המבקרים של היקב, שחר בתחומי הבנייה והמיתוג ותומר משווק את יינות המשפחה במרכז הארץ. בעונת הבציר חוזרים בני המשפחה כולם להיות חקלאים ובהצטרפות של חברים ואוהבי יין בוצרים את חלקות היקב בבציר ידני.

 

אסף ואורן קדם, אב ובנו, יוצרים את יינות היקב בייננות משותפת.

אסף למד את תורת עשיית היין מפיטר סילברברג – בוגר מכון דיוויס בקליפורניה. את לימודיו המשיך בטכניון, לאחר מכן  השתלם במכון התקנים בלימודי מעבדות יין, למד כימיה והנדסת מזון  בתל-חי והשתלם בעבודה מעשית ביקבים בדרום אפריקה.

אורן, בן שני במשפחת קדם. גדל לתוך חיי הייננות כבר בגיל נעורים לצד אסף שהחל את דרכו בעולם היין. אורן החל את דרכו לייננות בקליפורניה שם עבד ולמד את תורת עשיית היין ביקב "שלומברגר" ובהמשך בלימודי התואר לייננות באוהלו רמת הגולן. היום פועל אורן לצד אסף, ממשיך ללמוד את תורתו וליצר יינות יחודיים משנה לשנה. יחד הם מביאים את עולמות היין הישן והחדש לתוך עשיית היין ביקב המשפחתי ומוסיפים לייחודו.

Oren_sig-01.png
Assaf sig.png
ILN_3853נ׳.jpg
 

בסביבת היקב נטועים 60 דונמים של כרמי יין מהם מופקים יינות אסף. חלקות הכרם מטופלות על ידי אסף משנת 1990 והן ניזונות מסביבת הגידול הייחודית שמציעה רמת הגולן - שילוב טוב של קרקע בזלתית, אקלים וגובה היוצרים יחד תנאים ייחודיים בתוואי שטח הרמה. אדמת הגולן המינרלית, טרואר הבזלת הייחודי ומנות הקור שמספק האקלים של רמת הגולן, מעניקים לכרמי המשפחה את אופיים וטעמם המיוחד ואת האיכות הגבוהה ליינות אסף מדי שנה.

בין כרמי המשפחה גדלים ענבי יין ייחודיים כזינפנדל, שיראז, פינוטאז', קברנה פראנק, קברנה סובניון, פינו גרי, שנין וסובניון בלאן. כל כרם ניזונה מתנאי הגידול שמציעה הרמה ומתוואי השטח המשתנה לאורכה, אופיה של קרקע הבזלת שמשתנה מאזור לאזור, גובה הכרמים שנע בין 500 ל-890 מטרים מעל פני הים וכן הגידולים החקלאיים וגידולי הבר הסובבים את הכרמים - לכולם יד בתהליך התפתחותו של ענב ויצירתו של יין.

כרם מואיסה, חלקת הגידול היחידה שאינה מצויה בקרבת היקב, היא חלקה הנטועה בגובה 890 מטרים בצפון רמת הגולן, על מצע בזלת ייחודית בשם מואיסה ובאזור בו ישב כפר סורי הקרוי באותו שם. מכרם זה מפיקים ביקב יין זני, מאה אחוז קברנה סובניון תחת שמו "מואיסה" המיוצר מכרם יחידני בשנים מסויימות ובמהדורה מוגבלת בלבד ומתיישן שנתיים בחביות אלון.


רמת הגולן מתהדרת בתנאי גידול כרמים מופלאים - קרקע בזלתית המקשה על הגפן ומשבחת את תוצריה, לצד אקלים יחודי וגובה הרמה כולה, כל אלו מייצרים סביבה חקלאית פוריה לא רק לאנשי הכרמים והיין, תוצרת חקלאית גדולה מופקת ב-1200 מטרים רבועים של שטחי הרמה בישראל, מגידולי שדה בדרום הרמה דרך פרדסים, מטעי נשירים וכרמי יין, ועד שטחי מרעה לצאן ובקר. רבים מתושבי הגולן מתפרנסים מחקלאות והיא ענף בולט ומתפתח בשאיפה לחדשנות חקלאית בתחומי הרמה.

      המלצות למסלולי טיול במגזין אסף

IMG_3538נ.jpg
הבציר

את כרמי המשפחה מקפידים לבצור מדי שנה בבציר ידני בלבד. הטיפול המסור שמקבלות הגפנים משך השנה מסתיים בחוויה אישית ובקרבה גדולה בין הגפנים לבין בני המשפחה, עובדי היקב, חברים ואוהבי יין או עבודת כפיים, כולם מצטרפים לחווית בוקר שקטה שמכריזה על תחילתו של תהליך ייצור היין.

 פרויקט בציר חברים

בשנת 2010 התחלנו מסורת חברים שהפכה עם הזמן למפעל חקלאי תרבותי מרגש עבורנו. מדי שנה בעונת הבציר מצטרפים לבני משפחת קדם חברים קרובים ובני משפחה, אוהבי יין ומתנדבים נוספים רבים המרחיקים עד צפון רמת הגולן לתת יד בבציר הידני ובעשיית היינות של יקב אסף. חווית הבציר היא דבר יוצא דופן בשלוותו, הקרבה לכרם ולענבים, קרירות הבוקר והחום הגדול של אמצע היום, כולם מיצרים חוויה ייחודית בפרוייקט הבציר העברי ביקב אסף. בעונת הבציר נפגשת קבוצת הבוצרים המתנדבים בערב שישי לסיור מקצועי ביקב, הסברים על תהליך הייצור וארוחה סביב המדורה בחצר היקב. לפנות בוקר יוצאים כולם לאחת מחלקות הכרם של המשפחה ובוצרים את כולה אט אט. 

בסיום הבציר חוזרים ליקב לארוחת בוקר מסכמת של אמא הדסה ולפני החזרה למציאות, נפרדים בתודה גדולה ומחכים כבר לבציר הבא... (:

         מעוניינים להצטרף? השאירו פרטים ונחזור אליכם